Non-govermental links

Nordic Society Prague — Severská společnost Praha

WWW: http://www.severskaspolecnost.cz/

The Society is a voluntary, independent, non-political associations of friends of the North European countries, i.e. Denmark, Finland, Iceland, Norway and Sweden in Czech Republic.

The aim and purpose of the Society is in particular:

  1. To promote a deeper understanding of the North European countries, especially their languages, cultures, social interests, economical, political and welfare systems, the way of live of their citizens for the Czech public.
  2. To promote the advancement of cultural relations between Czech Republic and the North European, countries.
  3. To promote and further personal contacts and friend relation between peoples of Czech and Nordic countries.
  4. To maintain, establish contacts and enhance relations with friends of Czech republic and their organizations in the North European countries.
  5. To cooperate with other organizations with similar orientations.


The Scandinavian House

WWW: http://www.scandinavianhouse.cz

The Scandinavian House is a voluntary based civic association (NGO) established in December 2005.

The main goal of the Scandinavian House is to present the culture and traditions of Nordic countries in the Czech Republic and to contribute to the mutual cross-cultural encounter between Czech and Nordic people.

 Activities

The Scandinavian House is run with regard to the fact that there exists no official cultural institute that would represent the Nordic and Baltic countries in the Czech Republic. However, the public demand for an association which would organise culture events and provide information about Nordic countries is relatively high. Therefore the Scandinavian House substitutes the role of an official cultural institute, at least partially. Bearing this goal in mind, we organise film screenings, lectures, meeting with writers, discussions and various social events for wide public. The Scandinavian House also runs a website focused on Nordic culture events promotion and a specialized Nordic library.

The Scandinavian House closely cooperates with Nordic embassies in Prague, as well as with a number of culture institutions and organisations, both Czech and Nordic.


Klub islandských fanatiků (KIF)

WWW: http://www.islandklub.com

Klub byl založen Janem Burianem po jeho první návštěvě Islandu v roce 1995 a oficiálně registrován v březnu 2001 - má kolem 370 sympatizantů, většinou turistů, kterým se tento ostrov vryl natolik do paměti i do srdce, že na něj nechtějí zapomenout. Mají ho zkrátka rádi, protože Island je jedno z nejhezčích míst na Zemi. Další část tvoří lidé, kteří se teprve na Island chystají a chtěli by získat co nejvíce informací praktického i nepraktického charakteru a přijet tam připraveni. Rádi mezi sebou uvítáme i ty, kteří na Islandu nikdy nebyli, ani se tam nechystají, mají prostě jenom chuť se něco dozvědět. Klub si klade za cíl rozvíjet informovanost české veřejnosti o Islandu, jeho zvláštní historii, staré a bohaté kultuře, neobvyklých přírodních krásách a specifickém způsobu života jeho obyvatel prostřednictvím webových stránek, přednáškových či kulturních akcí apod. Snahou klubu je také realizace menších projektů (vydávání zajímavých severských knih apod.) a spolupráce s dalšími organizacemi podobného zaměření.