eNewsletter

eNewsletter September 2018/2
Download

NordicNews

Issue 1/2018
Download

Press

Skanska sells Visionary office building in Prague to CA Immo

With the purchase of Visionary office building in Prague, CA Immo and Skanska have successfully signed and closed the second transaction between the two companies in the CEE region in 2018. The gross transaction volume is approx. € 68 m.

 

Pictures of the building can be downloaded here (no PIN needed): https://filestore.skanska.cz/collect.jsp?sr35ywP0

Volvo Truck: Speciální edice Volvo FH k 25. výročí – pocta ikoně

V roce 1993 uvedla společnost Volvo Trucks na trh vozidlo Volvo FH. Letos tedy slaví 25. výročí této významné události a při této příležitosti uvádí na trh model Volvo FH 25 Year Special Edition. K dispozici bude ve variantách Volvo FH a Volvo FH 16, přičemž pro obě je charakteristický osobitý design exteriéru a interiéru, vynikající komfort pro řidiče a nejmodernější funkce a prvky výbavy.

Volvo FH představuje s více než 1 milionem prodaných kusů jeden z nejúspěšnějších modelů v celém segmentu. Toto vozidlo doslova určilo životní styl milionů řidičů po celém světě. Volvo FH 25 Year Special Edition je proto nejen oslavou samotného vozidla, ale i poctou všem zákazníkům a řidičům, kteří v posledních 25 letech seděli za volantem této legendy.

„Volvo FH dokonale ilustruje naše zaměření na zákazníka a představuje model, jenž již po čtvrtstoletí posunuje hranice. V této úžasné edici je tedy zároveň oslavou prvních 25 let i výchozím bodem na další části úspěšné cesty, po níž společně s našimi zákazníky a řidiči jdeme,“ uvádí Claes Nilsson, prezident společnosti Volvo Trucks.

„První generace Volvo FH znamenala pro Volvo Trucks i celé odvětví nákladní přepravy nesmírně mnoho. Byla milníkem, v podstatě zlomem, jenž naprosto změnil vnímání pojmu moderní nákladní vozidlo. Práce na designu výroční edice pro mne byla opravdu poctou,“ říká Nigel Atterbury, Senior Graphic Designer společnosti Volvo Trucks.

Exteriér této speciální edice lze asi nejlépe popsat jako moderní s retro prvky. Stříbrný, šedý a oranžový dekor zdůrazňuje původ vozidla, pruhy tvořící číslo 25 pak připomínají významné výročí. Pruhy v sobě kombinují 3D efekty a stíny, čímž odkazují na trend v designu počátku 90. let a dodávají vozidlu osobitý retro vzhled. Při uvedení na trh jsou vozidla k dispozici ve dvou barvách, tmavší chladně šedé (Mammoth Tree Metallic) a v červené (Crimson Pearl), která představuje moderní podání původní červené barvy kabiny z roku 1993.

Po otevření dveří uvítá řidiče prémiový, luxusní interiér. Pro Volvo FH hrála vždy klíčovou roli bezpečnost, kterou podtrhuje oranžové provedení mnoha prvků – od prošití bezpečnostních pásů přes záclonky a koberečky až po reflexní bezpečnostní nálepky na dveřích. S využitím decentních, avšak výrazných prvků navazuje tým designérů na tradici důrazu na bezpečnost a komfort řidiče, který byl pro Volvo FH vždy naprosto zásadní. Skvělý zážitek z jízdy pak ještě zdůrazňují sedadla s potahy z prošívané kůže, nabízející mimořádné pohodlí a působivý design.

Vozidlo z výroční edice představuje rovněž důkaz dlouhodobého vedoucího postavení modelu Volvo FH v oblasti inovací. Disponuje několika převratnými novinkami a lze jej vybavit zcela novými doplňky systému Volvo Dynamic Steering:

 
  • Volvo Dynamic Steering s podporou stability - asistent stability zabraňuje smykům.
  • Volvo Dynamic Steering s podporou hlídání jízdního pruhu - asistent pro jízdu v jízdním pruhu zajišťuje prevenci střetů způsobených vyjetím z pruhu a brání převrácení vozidla.
  • Volvo Dynamic Steering s možností osobního nastavení. Osobní nastavení umožňuje řidiči upravit odpor otáčení volantu, čímž přispívá k vyšší míře pohodlí a komfortu při řízení.
„Toto nákladní vozidlo je dokonalou ukázkou průkopnictví společnosti Volvo Trucks a stejně jako Volvo FH v roce 1993 i nadále nastavuje nové standardy v nákladní přepravě,“ říká Tomas Thuresson, Global Long Haul Segment Manager společnosti Volvo Trucks, a uzavírá: „Touto fantastickou edicí vzdáváme poctu vynikajícímu nákladnímu vozidlu a milionům lidí – zákazníkům, řidičům a fanouškům, pro něž je tu Volvo FH již celých 25 let.“ 

Základní informace:

Volvo FH 25 Year Special Edition

Volvo FH a FH16, Globetrotter high sleeper cab nebo Globetrotter extra high sleeper cab.

Dvě barvy při uvedení na trh: Crimson Pearl nebo Mammoth Tree Metallic.

Interiér a exteriér ve speciálním provedení Volvo FH 25 Year Special Edition:

  • Znak Globetrotter
  • Pruhy
  • Emblémy
  • Upravený design interiéru (záclonky, koberečky, sedadla, bezpečnostní nálepky na dveřích atd.).

 Volvo FH 25 Year Special Edition bude vyráběno po omezenou dobu v letech 2018 a 2019. Prodej bude zahájen na konci června 2018 (ve 25. týdnu).

Tepelné čerpadlo NIBE Vás nejen zahřeje, ale také ochladí

Počasí v České republice se stále častěji vyznačuje výraznými extrémy, které mohou nadměrně zatěžovat lidskou psychiku i organismus. Věděli jste například, že letošní první tropická noc, kdy teplota neklesla pod 20 0C, byla naměřena již na konci dubna? Nebo že jsme zažili nejteplejší jaro za mnoho desítek let? Jak se však s podobnými klimatickými výkyvy co nejlépe vyrovnat? S tím vám poradí společnost NIBE Energy Systems CZ, výhradní dodavatel švédských tepelných čerpadel NIBE do České republiky a na Slovensko. Příjemné a chladné vnitřní prostředí lze totiž zajistit pomocí tepelného čerpadla, které slouží nejen k energeticky úspornému vytápění a ohřevu vody, ale také k chlazení interiéru či větrání.

Tepelná čerpadla jsou environmentálně šetrná zařízení, která si lidé podvědomě spojují s vytápěním a přípravou teplé vody. Zároveň však dokážou účelně nahradit klimatizační jednotku. „Pokud chcete vyžívat všechny funkce, které tepelné čerpadlo nabízí, měli byste se před jeho koupí zamyslet také nad tím, jakého režimu chlazení chcete dosáhnout a zda je vám příjemnější sálavý, nebo vyfukovaný chlad. Ty nejdůležitější otázky proto zní: Jaké tepelné čerpadlo mi umožní pasivní (aktivní) režim chlazení? Využiji spíše teplovzdušný konvektor fan-coil, nebo podlahové chlazení? A která varianta je ekonomičtější? Na základě odpovědí a dalších kritérií, která musí tepelné čerpadlo splňovat, si pak zvolíte vhodný model a jeho zapojení do systému,“ vysvětluje Jiří Sedláček, ředitel prodeje společnosti NIBE Energy Systems CZ.

Pasivní režim chlazení aneb chlaďte přirozeně

Pasivní režim představuje méně efektivní, ale velmi úsporný proces výroby chladu, při kterém je v provozu pouze oběhové čerpadlo – není proto nutné energeticky dotovat činnost celého zařízení. K přirozenému toku tepla z teplejšího zdroje do studenějšího dochází cirkulací média mezi vnitřním prostředím a zemním vrtem. Kapalné médium, které je výkonnějším nosičem energie než vzduch u klimatizace, tak absorbuje teplo z jednotlivých místností, čímž je ochladí, a odvádí ho ven, kde ho vstřebá země nebo podzemní voda. Odebrané teplo však můžete zužitkovat i k ohřevu vody nebo vytápění bazénu. „V pasivním režimu chlazení nejefektivněji pracují tepelná čerpadla systému země-voda NIBE F1145 PC, F1155 PC, F1245 PC a F1255 PC se zabudovaným výměníkem pro pasivní chlazení. Pokud chcete ušetřit na nákladech, doporučujeme vám jejich napojení na stěnové, stropní nebo podlahové chlazení, které funguje na principu sálání chladu. V zimních měsících ho navíc upotřebíte i k vytápění,“ dodává Jiří Sedláček.

Aktivní režim aneb princip ledničky

Aktivní režim chlazení je efektivnější, ale ekonomicky náročnější než pasivní. V podstatě se jedná o reverzní chod tepelného čerpadla, u kterého je v provozu oběhové čerpadlo, kompresor a kondenzátor a zařízení tak místo vytápění aktivně chladí – teplo totiž není odváděno ze zemního vrtu nebo podzemní vody, ale z obytného prostoru. Pomocí tohoto nastavení proto dosáhnete nižší teploty než při pasivním režimu. „Aktivně chladí tepelná čerpadla systému vzduch-voda NIBE F2120 a NIBE F2040, jednotky NIBE SPLIT nebo tepelná čerpadla systému země-voda NIBE F1145, F1155, F1245, F1255, F1345 a F1355, u kterých je však možné nastavit rovněž pasivní režim. Tyto modely můžete propojit s ventilátorovými konvektory – fan-coily, které foukají do místnosti studený vzduch, nebo s podlahovým či stropním systémem chlazení. Výhodou aktivního režimu je rychlý nástup chlazení. Je však nutné si dát pozor na kondenzaci vzdušné vlhkosti, pokud by teplota kapalného média klesla pod tzv. rosný bod (cca 16 0C), a na vhodné materiálové vlastnosti podlahové krytiny při podlahovém chlazení,“ uzavírá Jiří Sedláček.

Tepelné čerpadlo systému vzduch-voda NIBE F2120 je určené k aktivnímu chlazení

 

Annual review

AGM 2018 Minutes

Download, (PDF 4,89 MB)
Annual Report 2014

Download, (PDF 392 kB)
Annual report 2013

Download, (PDF 1,12 MB)
Annual Report 2012

Download review, (PDF 380 KB)


Annual Report 2011

Download review, (PDF 109 KB)