eNewsletter

Nordic eNewsletter May 2017/2
Download
Nordic eNewsletter May 2017/1
Download

NordicNews

Issue 1/2017
Download

Press

Ericsson a Microsoft spolu urychlují rozvoj Internetu věcí

Ericsson (NASDAQ: ERIC) ve spolupráci se společností Microsoft ještě více posílí globální ekosystém Internetu věcí (Internet of Things – IoT). Spolupráce umožní firmám zkrátit čas, který je potřebný pro spuštění IoT služeb založených na mobilních sítích.

Technologie Ericsson IoT Accelerator umožňuje podnikům nasazovat řešení IoT pomocí nástroje Azure, který je spojuje přímo s ekosystémem mobilních operátorů pomocí služby správy připojení, dodávané platformou Ericsson Device Connection Platform (DCP). Ta je součástí Ericsson IoT Accelerator.

Ericsson IoT Accelerator, založený na horizontální cloudové nabídce služeb napříč odvětvími, obsahuje platformy služeb a souvisejících produktů pro telekomunikační operátory a vybraná odvětví, dále poskytuje komplexní a postupně rostoucí soubor funkcí nabízených jako služba. Mimo jiné umožňuje agilní tvorbu a zavádění řešení pro Internet věcí.

Služba správy připojení v rámci Ericsson IoT Accelerator umožňuje telekomunikačním operátorům navrhnout, spustit a vyvíjet spravované nabídky připojení IoT směrem k podnikům, které vyžadují mobilní připojení. Podnikům také poskytuje možnosti plné kontroly a automatizace na zvládnutí připojení pro jejich IoT zařízení.

Díky spolupráci s neustále rostoucím počtem telekomunikačních operátorů, připojených k DCP společnosti Ericsson, mohou telekomunikační operátoři řešit potřeby globálních podniků bez nutnosti jednorázových investic. Platforma poskytuje podniku jednotnou službu pro všechny jejich zařízení.

Niklas Heuveldop, hlavní stratég a ředitel pro technologie a rozvíjející se podniky ve společnosti Ericsson, říká: "Z nejnovější studie Ericsson Mobility Report vyplývá, že Internet věcí v roce 2018 předstihne mobilní telefony jako největší kategorie připojených zařízení. Firmy v současnosti čelí velké výzvě složitého zavádění Internetu věcí. Kombinací špičkových inovací a ekosystémů naše spolupráce s Microsoftem odstraňuje složitost a přibližuje možnosti Internetu věcí všem podnikům. "

Sam George, ředitel Azure IoT ve společnosti Microsoft Corporation, uvádí: "Spolupráce se společností Ericsson nám pomáhá potěšit naše zákazníky a partnery tím, že poskytuje více možností pro správu jejich mobilních zařízení, připojených v rámci Internetu věcí."

Společnost Grundfos, která stojí v čele inovací v segmentu vodních čerpadel, je prvním podnikem, který vyzkoušel pre-integrovanou nabídku od Ericssonu a Microsoftu na řízení svých inteligentních připojených vodních čerpadel.

Lars Enevoldsen, viceprezident skupiny Grundfos, se k tématu vyjadřuje: "Pre-integrace nabídek společností Microsoft a Ericsson nám umožňuje zaměřit se na poskytování přidané hodnoty a nových služeb našim zákazníkům."

Holešovice jako druhý Karlín? Skanska vnese ještě více života do této populární pražské čtvrti.

Pražské Holešovice získaly v nedávném hodnocení cestovatelů úctyhodnou 15. příčku. Podle travel blogerů obstály se ctí ve všech hodnocených kategoriích – kultura, kreativita a hodnota –  a začaly tak postupně dohánět věhlasné evropské čtvrti, kterými jsou třeba berlínský Kreuzberg nebo stockholmský Södermalm.

Holešovice si žily vždy tak trochu vlastním životem, oddělené od ruchu velkoměsta. Doky, fabriky, tovární haly – právě industriální atmosféra, která v posledních letech v sedmé pražské části ožívá využitím pro kulturní i komerční účely, dodává této čtvrti jedinečný ráz, který láká současné mladé cestovatele.

Řada holešovických továren zažila přeměnu v kancelářské a bytové prostory. S tím, jak se do Holešovic postupně vrátil život, začala zde vznikat řada klubů, restaurací a obchodů. Bývalé výrobní haly využívají také kulturní instituce, např. divadlo La Fabrika nebo centrum současného umění DOX. 

Kromě revitalizace stávajících objektů, vzniká v Holešovicích i mnoho nových budov. Stavební boom se zde naplno rozjel od roku 2000 a mezi starou zástavbou tak začaly vznikat nové developerské projekty bytových domů a administrativních center. 

I přes značný pokrok ne všechny části Holešovic mají za sebou nový začátek. Například okolí Nádraží Holešovice zůstává stále opomíjenou oblastí i přes svoji dokonalou dopravní dostupnost. To chce změnit a nastartovat rozvoj i této části Holešovic společnost Skanska Property, která zde v současné době staví svůj unikátní projekt kancelářského hubu s názvem Visionary. Díky příchodu firem do této opomíjené části města chce Skanska podpořit i rozvoj další infrastruktury – restaurací, sportovišť, kulturních institucí. 

„Pro Visionary jsme si vybrali Prahu 7, která je v současnosti jednou z nejrychleji se rozvíjejících městských částí. Mezi firmami je populární výhodným umístěním na dopravní tepně a mnoha atraktivními sousedy. Osvědčenými lákadly jsou park Stromovka, Holešovická tržnice s farmářskými trhy a vyhlášeným vietnamským bistrem nebo současné umění v La Fabrice, Veletržním paláci, DOXu či Jatkách78,“ říká Marie Passburg, ředitelka Skanska Property Czech Republic.

Visionary bude prvním a zároveň nanejvýš moderním kancelářským projektem, který se bude nacházet v bezprostřední blízkosti stanice metra Nádraží Holešovice (na křižovatce ulic Plynární a Argentinská) a bude tak mít přímý přístup ke čtyřem typům hromadné dopravy – vlaku, metru, autobusům a tramvajím. Podobně výhodná dostupnost MHD je v Praze jen na Florenci a Smíchovském nádraží. 

Administrativní komplex nabídne celou řadu služeb nejen svým nájemcům, ale i místní komunitě. Zahrada budovy bude veřejně přístupná. Lidé tam budou moci využívat například multifunkční hřiště či venkovní kino, k dispozici bude i restaurace s kavárnou. Svým nájemcům poskytne Visionary nepřeberné množství benefitů, mezi něž patří kromě zdravého a flexibilního pracovního prostředí také hravý design s inovativními prvky, dechberoucí výhledy a terasy nebo mobilní aplikace usnadňující dostupnost služeb nabízených přímo v budově (půjčovna elektromobilů či samoobslužná prádelna) i blízkém okolí. Jako první budova v ČR také Visionary představí běžeckou dráhu umístěnou přímo na střeše. Podobnou dráhu na střeše má třeba hotel Four Seasons v Libanonu.

Ericsson buduje 5G síť pro Zimní olympijské hry 2018

Společnosti KT, Ericsson a několik dalších technologických partnerů v návaznosti na memorandum o porozumění, které bylo podepsáno v roce 2015, spolupracují na přípravě, testování a optimalizaci 5G sítě v přípravách Zimních olympijských her v Pchjongčchangu v roce 2018. Na zasedání v dubnu roku 2017 se společnost KT a její partneři dohodli na krocích k nasazení a optimalizaci zkušební sítě 5G v roce 2017, včetně plánů společného technologického rozvoje. 

Kromě toho společnosti Ericsson a KT provedly testy podél železniční trati Incheon (Incheon Airport Railway), což je vysokorychlostní železniční trať spojující hlavní město Seoul s mezinárodním letištěm Incheon. Úspěšné testy zahrnovaly převzetí základnových stanic 5G podél železnice a špičkový výkon 4Gbps. 

Fredrik Jejdling, vedoucí obchodních sítí ve společnosti Ericsson, říká: "Se společností KT jsme úzce spolupracovali na 5G již od podepsání memorandu o porozumění v roce 2015. Naše komplexní funkce 5G včetně infrastruktury rádiových a centrálních sítí a služeb, stejně jako Omni View, umožní společnosti KT poskytnout svým uživatelům zcela nové zážitky." 

Společnosti Ericsson a KT se dohodly na společném vývoji technologií pro beamforming a technologie 5G-LTE pro optimalizaci kapacity a pokrytí s robustním výkonem. 

Infrastruktura 28GHz 5G zkušební sítě bude obsahovat virtuální rádiovou přístupovou síť (vRAN) a virtualizované jádro (5G core system) a KT je již v procesu provádění testů interoperability, které jsou založené na specifikaci Pchjongčchang 5G SIG.

Seong-Mok Oh, vedoucí síťové skupiny společnosti KT, uvádí: "Stabilita a interoperabilita mezi různými výrobci služeb, systémů a zařízení musí být předem dobře ověřena ve zkušební sítí. Díky spolupráci se společností jako Ericsson, který vede na poli technologií 5G a standardizaci, posouváme laťku výše."

 

sportovní hvězdy se přestěhují do většího: manželé Koukalovi si opět vybrali byt od YIT

Sportovní pár Gabriela a Petr Koukalovi se rozhodl přestěhovat do většího. Jejich novou adresou a místem k odpočinku po náročných závodech i práci se na podzim stane prostorný byt 3+kk v dokončovaném nízkoenergetickém projektu YIT Talo Kavalírka na pomezí Košíř a Smíchova. Finský styl bydlení, výborná dostupnost do centra i na letiště a blízkost přírody hrály při jejich rozhodování prim.

„Jsme velmi rádi, že si Koukalovi severský styl ve svém současném domově v Green Motol natolik oblíbili, že se rozhodli opět pro bydlení od YIT,“ říká jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo Vladimír Dvořák. „S finským stylem jsme se seznámili zhruba před rokem, když jsme se nastěhovali do bytu v Green Motol. Velice se nám líbí jeho jednoduchost, nadčasovost a zaměření na přírodní materiály a barvy, které máme tak rádi. Při výběru nového bytu jsme proto neváhali a zamířili opět do projektu YIT,“ potvrzuje Gábina a Petr dodává: „na stěhování do většího se moc těšíme. Vzhledem k mým rostoucím pracovním povinnostem a dobročinným aktivitám potřebuji prostor a klid na práci a to se mi v novém bytě s pracovnou splní.“ 

Příroda jako hlavní motiv

Manželé si nové bydlení užijí o to více, že se na zařizování a výběru vybavení podíleli společně s designérkou Lenkou Hlaváčkovou Schubertovou a odpovídá tak zcela jejich představám. Do konečné podoby bytu se promítla řada jejich požadavků, které dotváří celkový osobitý dojem obývaného prostoru o velikosti více než 70 m2. Interiér je laděn do světlých přírodních odstínů a hlavními barvami jsou bílá, šedá a černá. „Oba se považujeme za přírodní typy a náš vztah k přírodě jsme chtěli zohlednit v designu a vybavení našeho nového bytu. Tlumené přírodní odstíny jsou podle nás nadčasové a velmi dobře se budou kombinovat s barevnými detaily,“ uvádí Petr. 

Velká sedačka nesmí Gábině chybět

Prostorově štědře řešená kuchyň je navržena v jednoduchém kompaktním tvaru v bílém lesku a využívá celou výšku místnosti. Decentní bílou barvu rozbíjí pracovní deska v dřevěném dekoru, který se opakuje i v provedení kuchyňského ostrůvku. Na něj přímo navazuje jídelní stůl obklopený šedými a bílými designovými židlemi značky DAR. Je umístěný na pomezí kuchyňského koutu a obývacího prostoru a propojuje tak obě části místnosti v jeden celek, což přispívá k pocitu vzdušnosti, pohodlí a společného zázemí. Obývacímu pokoji vévodí velká pohodlná rozkládací sedačka v šedém odstínu. „Tu jsem vybírala na přání Gábiny, aby měla kde relaxovat po náročných sportovních výkonech. Prostor pak doplňují přírodní motivy, které mají Koukalovi rádi a které zároveň skvěle zapadají do severského stylu,“ popisuje designérka YIT Lenka Hlaváčková Schubertová. „Jsme nadšeni, jak se designérce podařilo naši představu naplnit třeba ve skvělém, jakoby nahrubo tesaném konferenčním stolku ze světlého dřeva a masivní polici ve stejném dekoru,“ raduje se Gábina. Pocit útulnosti pak dotvářejí drobné doplňky spolu s bílým kobercem. Obývací pokoj vede na balkon s výhledem do zeleně, kde si manželé mohou za hezkého počasí vychutnat společné snídaně. Další místností v bytě je pracovna, kterou se chystá využívat hlavně Petr. Zařízena je rovněž v neutrálních, přírodních tónech s oživujícími dekorativními prvky, designovou židlí DAW a s výrazným kobercem.

Sportovcům na míru

Specifický požadavek měli manželé na zařízení ložnice jako hlavního místa odpočinku a relaxace. Dominantou prostoru se tak stala manželská postel značky Hästens z masivu švédské borovice s vysokým čelem a modrobílým károvaným potahem. „Tyto postele jsou vyráběny ručně na zakázku z nejlepších přírodních materiálů, včetně nejjemnějšího čistého lnu, bavlny a vlny a pravých hypoalergenních koňských žíní,“ vysvětluje výběr designérka. Preference Koukalových se projevila i ve vybavení koupelny, kde byl do prostoru s šedobílou keramickou dlažbou a bílým obkladem v lesku umístěn velký sprchový kout namísto klasické vany. 

Noční stolky „přímo z lesa“

Ačkoli je byt zařízený v jednoduchém finském stylu, o nápadité doplňky a detaily zde není nouze. Jedinečnost bytu podtrhují obrázky se siluetami obou sportovců, dekorativní grafiky či unikátní černobílá tapeta s biatlonovou a badmintonovou tematikou. Prostor ložnice povyšují kovová stropní světla Wiro spuštěná nad boky postele, která svým vzhledem připomínají jemnou pavučinu. Originalitu místnosti dodávají i dřevěné noční stolky v syrové naturální podobě. Právě ty nejvíce zaujaly Gábinu. „Noční stolky díky svému provedení navozují dojem, jako bychom si je před chvílí přinesli přímo z lesa,“ usmívá se a dodává: „v severském stylu bydlení od YIT jsme hledali funkčnost, eleganci, střídmost i dostatek úložných prostor. Potěšilo nás, že všechny tyto naše představy došly naplnění.“

Klidné bydlení kousek od centra

Nový byt Gábiny a Petra Koukalových je součástí projektu Talo Kavalírka společnosti YIT v atraktivní čtvrti na rozhraní Košíř a Smíchova. Lokalita se vyznačuje výbornou dostupností do centra města a poskytuje tak široké občanské zázemí. Díky blízkosti městského okruhu zároveň nabízí i rychlé spojení na letiště, které manželé vzhledem ke své pracovní vytíženosti a častému cestování potřebují. Poblíž bytového objektu se nachází parky Kavalírka a Klamovka skýtající možnost sportovního vyžití, včetně běhu, který je oblíbenou společnou aktivitou obou partnerů. Na dosah zůstává i přírodní park Košíře-Motol a oblíbené golfové hřiště. Do nově zařízeného bytu se Koukalovi nastěhují na podzim tohoto roku po dokončení celého projektu. Pro ty, kdo chtějí být jejich sousedy, zbývá už jen posledních 10 volných bytů z celkových 98.

Skanska a CAR4WAY společně nabízejí sdílení elektromobilů u kancelářských budov

Společnosti Skanska Property, CAR4WAY a Hotels.com™ (součást skupiny Expedia) dnes společně představily projekt elektromobilního carsharingu a podpory elektromobility. Cílem projektu je maximální ekologizace a zvýšení efektivity při využívání elektromobilů v městských provozech.

Moderní a ekologické řešení pro auty přeplněná centra měst nabízí ve svém konceptu sdílení nejen elektromobilů společnost CAR4WAY, s 300 vozy největší poskytovatel carsharingových služeb v České republice. Díky spolupráci s ostatními subjekty v oblasti elektromobility tak vznikl koncept, kdy uživatelé mohou sdílet ekologická vozidla při svých cestách po metropoli. Společnost Skanska nabízí možnost sdílení elektromobilů například ve svém kancelářském komplexu Corso Court v pražském Karlíně, sdílet šetrná auta budou moci i uživatelé nově vznikajícího administrativního centra Visionary v Holešovicích.

Službu sdílení elektromobilů nabízíme již 3 roky se stále rostoucí oblibou u našich zákazníků. Oceňují především to, že mohou cestovat ekologicky a nemusí se starat o náklady na provoz vozidla při samoobslužném systému rezervace. Zároveň se díky čím dál tím rozšířenější dobíjecí infrastruktuře stává cestování elektromobilem dostupnější pro stále větší skupinu lidí,“ vysvětluje manažer společnosti CAR4WAY Hynek Homola.

Sdílené elektrovozy nyní parkují v prostorách administrativní budovy společnosti Skanska Corso Court v Karlíně, kde jsou zákazníkům k dispozici i pro širokou veřejnost. Lidé si mohou vyzkoušet samotné služby sdílení, případně si vybrat jiné typy vozidel od CAR4WAY po celé Praze. V místě budovy Corso Court jsou zákazníkům také k dispozici dvě veřejné rychlodobíjecí stanice.

„Budova Corso Court v Karlíně, která patří do našeho portfolia ekologicky šetrných budov, si doslova říkala o propojení s podobným projektem. Je zde aplikována řada řešení k minimalizaci dopadu budovy na životní prostředí a k výraznému snížení provozních nákladů. Udržitelnost je pro nás naprosto klíčovým tématem a všechny naše stávající i budoucí projekty plánujeme v souladu s touto strategií. I proto počítáme s dobíjecími stanicemi do našich dalších projektů,“ vysvětluje Marie Passburg, ředitelka společnosti Skanska Property. 

„Naše týmy denně cestují mezi různými hotely na území Prahy, a proto nás velmi těší příležitost podpořit tento projekt. Jako technologická firma máme radost z každé nové inovace, která zrychlí a usnadní používání webu Hotels.com a našich mobilních aplikací. Zároveň jsme firma působící v cestovním ruchu, takže nám dává smysl podílet se společně se Skanskou a CAR4WAY na zavádění ekologičtějších technologií pro dopravu do stovek pražských hotelů, které máme v portfoliu,“ dodává Isabelle Pinson, vicepreizdentka Hotels.com pro region EMEA (Evropa, Blízký a Střední východ a Afrika).

Nedávno zavedeným a velmi vítaným krokem pro podporu elektromobility v Praze je také velmi výhodné parkování elektrovozů v modrých zónách po celé Praze, stačí se jen registrovat ke službě sdílení u společnosti CAR4WAY.

Projekty elektrifikace Scania: od hybridů po bezdrátové nabíjení

Scania pracuje na několika projektech, které mají pomoci zvýšit používání elektrifikovaných vozidel v městské i dálkové přepravě. Všechna hybridní vozidla Scania splňují emisní normu Euro 6.

Tahač na hybridní pohon

Švédská firma Löfbergs, která se zabývá pražením a následnou distribucí kávy, právě testuje hybridní nákladní vozidlo Scania. Model P 320 dokáže ujet čistě na elektrický pohon 2 kilometry. K plnému nabití baterií stačí necelých deset minut. Spotřeba paliva je díky hybridnímu systému nižší o 18 procent a umožňuje také tiché doručování nákladu, například v nočních hodinách. Toto hybridní nákladní vozidlo Scania je zároveň schopno spalovat HVO (hydrogenované rostlinné oleje). V této kombinaci jsou pak emise CO2 nižší o vice než 90% v porovnání s klasickým naftovým motorem.

Elektrický autobus s akumulátory

Na konci roku 2017 začne Scania ve švédském Östersundu testovat elektrický autobus s akumulátory. 3 autobusy Scania Citywide LF, kterých by během roku 2019 mělo být dvojnásobek, se nabíjejí prostřednictvím střešního pantografu na dvou dobíjecích stanicích. Ty se nacházejí na koncích 14 kilometrové linky. Po deseti minutách nabíjení je autobus schopen opět vyrazit na trasu a celkem zvládne 100 jízd denně.

Hybridní nákladní vozidlo pro tiché doručování

Nákladní vozidlo Scania s celkovou hmotností soupravy 18t může ujet čistě na elektrický pohon až 2 kilometry. Výkon elektrické soupravy je 130 kW (174 koní). Tichý provoz se využívá hlavně pro distribuci zboží v centrech měst a dalších oblastech citlivých na hluk nebo emise. Toto nákladní vozidlo se pyšní titulem Green Truck Future Innovation 2016, který mu udělil prestižní německý časopis Verkehrsrundschau.

Pokrok v hybridních městských autobusech

S uvedením hybridního městského autobusu Scania Citywide v roce 2015 udělala Scania další krok ke snížení emisí v přepravě. Hybridní jednotka, zahrnující elektromotor a automatickou spojku, je umístěna mezi klasickým motorem a převodovkou. Jako palivo se může použít 100% bionafta, čímž se emise CO2 sníží o 60-65%. V roce 2016 dodala Scania 51 těchto autobusů do Madridu.

První elektrifikovaná silnice na světě

V červnu 2016 byl poblíž švédského města Gävle zahájen provoz na první elektrifikované silnici. Elektrické nákladní vozidlo Scania po ní jezdí v běžném provozu a využívá technologii vyvinutou společností Siemens. Ta umožňuje jízdu v čistě elektrickém režimu, pokud se nachází v pravém, elektrifikovaném, pruhu. Pokud nákladní vozidlo potřebuje předjíždět nebo opustit elektrifikovanou silnici, je zapojen klasický spalovací motor Euro 6 na bionaftu.

Bezdrátově nabíjené autobusy

V prosinci 2016 Scania zahájila provoz elektrických hybridních autobusů s bezdrátovým nabíjením. Jejich trasa vede ze Södertälje, kde sídlí společnost Scania, do Královského technologického institutu ve Stockholmu. Akumulátory jsou nabíjeny bezdrátově na konečných stanicích. K ujetí 10 kilometrů stačí 7 minut nabíjení.

Vodík vyrobený ze solárních článků

Ve spolupráci s norskou přepravní společností Asko, začala Scania testovat nákladní vozidla s elektromotorem, kterému energii dodává vodík v palivových článcích. Vodík je navíc vyráběn lokálně, prostřednictvím solárních článků. Třínápravová souprava o celkové hmotnosti 27 t zvládne ujet až 500 km.

 

 

 

Provozní zisk automobilky Volvo Cars se za první čtvrtletí zvýšil o 11 %

Prémiová automobilka Volvo Cars oznámila, že za první tři měsíce letošního roku dosáhla operačního zisku 3,5 miliardy švédských korun, což oproti stejnému období loňského roku, kdy to bylo 3,1 miliardy švédských korun, znamená nárůst o 11 %. Za tímto zvýšením stojí především silná poptávka po modelu XC60 a vozech modelové řady 90. Společnost Volvo Cars zároveň zveřejnila, že její čistá marže klesla ze 7,5 % v loňském roce na 7,3 %.

To je dáno tím, že ziskovost byla částečně kompenzována náklady vzniklými v souvislosti s uvedením nových vozů řady 90 a nového Volva XC60 a stejně tak i pokračujícími investicemi do nových technologií a do nárůstu počtu zaměstnanců. Od prvního čtvrtletí roku 2016 společnost Volvo Cars přivítala ve svých řadách téměř 5 000 nových pracovníků, díky čemuž se počet zaměstnanců po celém světě zvýšil na 33 000. 

Globální prodej stoupl za období od ledna do března o 7,1 % až na 129 148 prodaných vozů. Díky tomu se může společnost za první kvartál letošního roku pochlubit tržbami ve výši 47,6 miliardy švédských korun, což znamená oproti 42 miliardám v loňském roce nárůst o 13 %. 

„V prvních třech měsících jsme zaznamenali silnou poptávku po vozech naší řady 90, které se prodávaly na trzích celého světa,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti Håkan Samuelsson. „Mimoto jsme v prvním čtvrtletí představili nové Volvo XC60, které bylo mělo mít dle našich očekávání velmi pozitivní efekt na prodej a zisky.“

 V březnu automobilka Volvo Cars odhalila na Ženevském autosalonu nové Volvo XC60, které zde sklidilo značný úspěch. V další části letošního roku pak bude představen model XC40 postavený na základě modulární platformy CMA pro malá vozidla, který společnosti pomůže k ještě vyššímu růstu v rychle se rozrůstajícím segmentu SUV.

Asijsko-tichomořský region hlásí při 32 872 prodaných vozech zvýšení prodeje v prvním kvartálu o 16 %, což je dáno především vynikajícími výsledky v Číně, která představuje největší trh automobilky Volvo. Zde prodej vzrostl o 18,8 %, přičemž mají zákazníci, kteří si celkově zakoupili 23 335 vozů, zájem především o lokálně vyráběné modely XC60 a S60L a také o Volva XC90 a S90. 

Prodej v regionu EMEA se vyšplhal na 78 820 vozů, což znamená zvýšení prodeje o 9,2 %. To je dáno především značnou poptávkou ve Švédsku, Spojeném království a Německu. V evropském regionu neutichá vysoký zájem o nová Volva V90 a XC90 a stejně tak o nejpopulárnější evropské středně velké SUV, Volvo XC60.

V Americe bylo prodáno 16 641 vozů, z čehož 13 476 vozů jen ve Spojených státech amerických. Nejlépe prodávaným modelem Volvo v Americe zůstává XC90.

YIT: Nárůst obyvatel ve městech pomohou řešit revitalizace brownfieldů

Podle analýzy OSN nyní žije ve městech více než polovina světové populace a dle predikcí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se do roku 2050 tento počet zvýší až na 70 %. Demografická prognóza vývoje obyvatelstva pro Prahu počítá do výše zmíněného roku s nárůstem počtu rezidentů až o 250 000. Tato čísla jasně svědčí o nutnosti včas na tento vývoj reagovat a již dnes vytvářet podmínky pro vznik nových čtvrtí s nabídkou bydlení, služeb i pracovních příležitostí. A protože výstavba „na zelené louce“ vedoucí k rozšiřování měst má své limity, velký potenciál v sobě skrývají nevyužívané plochy brownfieldů. Inspirací dobré praxe ze zahraničí je např. rozsáhlý projekt Tripla, který vzniká Helsinkách. I finské hlavní město totiž do roku 2050 očekává nárůst počtu obyvatel o zhruba 200 000.

Bez spolupráce to nejde

Mnoho evropských metropolí se dnes potýká s řadou opuštěných budov v bývalých průmyslových areálech a nádražích či s rozsáhlými nevyužitými plochami uvnitř měst. Ty představují na jedné straně problém chátrající zástavby, která má často vliv na zvyšování kriminality a bezdomovectví v lokalitě. Na druhé straně však skýtají obrovskou příležitost proměnit tato místa na kompaktní městské čtvrti s kompletní občanskou vybaveností, hustou sítí veřejné dopravy, relaxačními zónami, parky a s moderním bydlením, kam se budou lidé rádi stěhovat. Podle analýzy pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) by měly takové oblasti vznikat ve větší míře i v Praze. Dlouhodobě se plánuje revitalizace areálů bývalých průmyslových závodů či nákladových nádraží o celkové rozloze více než 7 600 hektarů ve Vysočanech, Bubnech, na Smíchově či na Žižkově, která leží léta ladem. Přestavbu podobně rozsáhlých území však nejsou města schopná zvládnout sama. „Záleží především na městech, jak k revitalizaci svých brownfields přistoupí a zda jsou schopna konstruktivně spolupracovat s investory, developery, architekty, zájmovými skupinami a veřejností. Vlastní pozitivní zkušenost se spoluprací máme z projektu Suomi Hloubětín, kdy na Praze 9 měníme 9hektarovou plochu původní zahrádkářské kolonie v novou čtvrť až pro 2 000 obyvatel. Velkou inspirací může být také projekt Tripla naší mateřské finské firmy v Helsinkách, který se řadí mezi největší projekty proměny území v Evropě,“ uvádí Vladimír Dvořák, jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo. 

Inspirace ze zahraničí – finská Tripla

Tripla není prvním projektem tzv. area developmentu YIT ve Finsku. Firma již v Helsinkách dokončila přímořský rezidenční komplex Merenkulkijanranta s výhledem na Baltské moře a ve výstavbě je i projekt Konepaja v bývalém průmyslovém areálu, který sloužil téměř sto let finským státním drahám. Ojedinělý je však svým rozsahem a náročností. Realizuje se jako joint venture v úzké spolupráci s městem Helsinky a dalšími třemi partnery, z nichž jedním je např. největší finská pojišťovna Etera. Význam projektu dokládají i investoři, z nichž nejdůležitějšími jsou Evropská investiční banka, Nordická investiční banka a další finské a švédské finanční ústavy. Tento projekt rozsáhlého městského urbanismu v hodnotě cca 1 mld. eur vytvoří nové centrum Helsinek. Do roku 2022 zde v několika etapách vznikne bydlení až pro pět tisíc nových obyvatel, největší nákupní centrum ve Finsku, kanceláře, hotelový komplex, hudební síň slávy, konferenční centrum či multifunkční sportovní aréna. Celý projekt je koncipován jako environmentálně šetrný. Například nákupní centrum bude stavbou s téměř nulovou spotřebou energie, jednou třetinou zelených střech a až 20% úsporou vody. Cílem je dosažení platinové úrovně certifikace LEED. Součástí projektu bude i kompletní rekonstrukce vlakového nádraží a s ní související železniční sítě. Ta v budoucnu spojí západní a východní část lokality Pasila a stane se tak nejvýznamnějším dopravním uzlem ve Finsku. Projekt bude propojený i s místním metrem, počítá se s cca 3 500 místy pro kola, chybět nebudou parkovací haly se stovkami dobíjecích stanic pro elektromobily.

Tripla je pravým příkladem rozsáhlého městského urbanismu, jehož cílem je kompletní revitalizace a kultivace dané lokality. Pro náš pražský nejrozsáhlejší projekt Suomi Hloubětín jsou zkušenosti a know-how našich kolegů z mateřského Finska cenným zdrojem informací a inspirace,“ doplňuje Vladimír Dvořák.

YIT spustila prodej bytů z nového projektu Aalto Cibulka

Developerská společnosti YIT zahájila 1. května prodej více než 200 nízkoenergetických bytů v rámci nového projektu Aalto Cibulka. Ten vznikne v Praze 5 přímo u přírodního parku Košíře – Motol. Nabídku bydlení ve finském stylu doplní také komerční prostory pro drobné obchody a služby. Zahájení výstavby YIT plánuje na podzim 2017 a předpokládané dokončení zhruba do dvou let. 

„Aalto Cibulka je jednou z nových akvizic, které se nám v lednu podařilo uzavřít. Již probíhající výstavbu v Hloubětíně, na Smíchově a Zličíně tak rozšiřujeme o další atraktivní lokalitu na pražském rezidenčním trhu,“ uvádí jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo Vladimír Dvořák a dodává: „projekt má díky svému umístění obrovský potenciál poskytnout budoucím obyvatelům klidné bydlení v přírodě s výbornou dostupností do centra.“ 

Na místě bývalého brownfieldu vyroste dům ve tvaru vlnovky se sedmi samostatnými vchody. Zahrnuje více než 200 bytů v dispozicích 1+kk až 5+kk o velikostech od 29 m2 do 156 m2. Všechny budou disponovat terasami nebo balkony, na jižní straně směřujícími do zalesněné oblasti přírodního parku. Přízemní jednotky budou doplněné o předzahrádky. Severní straně budovy budou u vybraných bytů vévodit celoprosklené balkony podle finského vzoru, ve kterých si rezidenti mohou zřídit útulné zimní zahrady. V nejvyšším patře se počítá s výstavbou penthousů se samostatným odděleným vstupem a rozsáhlými terasami nabízejícími jedinečné výhledy do okolí. Vzhledem k finské tradici a kultuře bude možné ve větších bytech na přání klienta začlenit i saunu. 

Aalto Cibulka – na vlně finského bydlení

Koncepce stavby je inspirována vlnou / vlnovkou, která se ve finštině řekne „aalto“ a dala tak projektu jméno. Dlouhá zvlněná linie objektu bude ze stran postupně výškově gradovat směrem do středu – z krajních šesti podlaží na středových sedm. Tvar vlnovky připomíná zvlněné břehy finských jezer. Tento prvek se proto promítne do samotného řešení společného venkovního prostranství, jehož dominantou budou finská jezírka a okrasná vodní plocha. Chybět nebude ani relaxační zázemí a komunikace pro pěší lemovaná hustou výsadbou stromů a keřů. Do budoucna developer plánuje v sousedství novostavby i přestavbu původní industriální budovy na převážně bytový dům s atypickými a architektonicky unikátními byty. Přízemí objektu bude vyhrazeno komerčním prostorám pro obchody a služby.

Bytový komplex Aalto Cibulka vznikne v příjemném a tichém prostředí v těsné blízkosti přírodní památky Vidoule a rozsáhlého parku. I z tohoto důvodu společnost YIT projekt koncipuje jako uzavřený areál s naprostým vyloučením automobilové dopravy, která bude svedena výhradně do podzemních garáží. V docházkové vzdálenosti se nachází základní škola a autobusová zastávka. Cesta do centra Smíchova s obchody a službami zabere necelou čtvrthodinu času, stejně tak cesta do nákupní zóny na Zličíně.

 

Agenda 2030 in Focus

In the beginning of April Team Sweden in the Czech Republic set focus on Agenda2030 and how we together can collaborate towards a more sustainable society. Representatives from the Swedish and Czech governments, companies, civil society and other stakeholders participated in the different events.

On Saturday April 1, the Embassy of Sweden in Prague opened its beautiful garden to the public. On this perfect, sunny, first day of spring more than 2 200 people came to buy second-hand at the yard sale, buy a “fika” (coffee with a home baked cinnamon bun) and some participated in a workshop how to make jewelry out of recycled material. Some came simply to enjoy the view or take a selfie with one of the Agenda 2030 cards in front of the inflated globe and the youngest tried their luck at the “fiskdamm” (fish pond). The Open Garden marked the kick-off for a 10-day program of seminars and activities inspired by Agenda 2030 and the 17 development goals.

During the following days, speakers and audiences from Czech Republic and Sweden met to exchange experiences and ideas on issues such as corporate social responsibility, sustainable fashion, waste management, Nordic management styles and the trend towards a more circular economy.

Agenda 2030 – Global Goals for Sustainable Development – was adopted in 2015 by 193 world leaders. The ongoing implementation of these goals requires the participation of all levels of society. Team Sweden in the Czech Republic therefore wants to create a platform where companies, authorities and civil society can meet and inspire each other. We want to reach out to people of different ages and also show how each individual can contribute and make a difference.

Swedish companies are often at the forefront of sustainable innovation and during the week they shared their strong commitment to a more circular and sustainable production. Representatives of Czech and Swedish authorities showed how the development goals are now transformed into concrete policies and representatives of the civil society highlighted the important role they play as both inspectors and watch-dogs. The participating speakers from Sweden were CSR ambassador Diana Madunic and Anders Wijkman, Vice President of the Club of Rome, who both have an extensive experience of environmental and development issues. Erik Johansson, Sweden’s nature photographer in 2015, presented some of his art work. IKEA displayed accessories made from recycled material and H&M gave the audience a preview of its Conscious Exclusive Collection 2017, including a beautiful long dress made from recycled plastic from the sea. The initiative created great publicity both in traditional as well as in social media. The embassy's on-line campaign actually reached more than 100,000 people.

Team Sweden in the Czech Republic and Embassy of Sweden in Prague strive to promote partnerships in matters relating to Agenda 2030. The effort was made possible by great cooperation between the embassy, ​​Business Sweden and the Nordic Chamber of Commerce in Prague as well as with Swedish companies and Czech partners.

Skanska investuje do společnosti Business Link

Největší investice globální společnosti do polského start-upu a plány na expanzi do zemí střední a východní Evropy

Společnosti Business Link a Skanska ve střední a východní Evropě (CEE) společně vybudují inovativní ekosystém pro start-up společnosti, malé a středně velké podniky a firmy poskytující sdílené služby. Developer se rozhodl pro investici do Business Link – nejrozsáhlejší polské sítě co-workingových prostor a soukromých kanceláří. Díky mezinárodní expanzi, kterou Business Link plánuje, se společnost stane největší sítí svého druhu v Evropě a druhou největší na světě. Společnost Skanska tak dostane možnost připravit nejucelenější nabídku komerčních kancelářských prostor pro širokou škálu firem působících na trhu ve střední a východní Evropě. 

V několika následujících letech Business Link vybuduje v zemích střední
a východní Evropy přibližně 12 nových míst, která nabídnou celkem přibližně
45 000 – 50 000 m2 . Investice dosahující až 10 mil. EUR bude rozložena v čase a bude záviset na plnění již dříve dohodnutých obchodních cílů. Jedná se
o investici do stabilní a spolehlivé firmy, která díky partnerství se společností Skanska dostane možnost stát se obrem na mezinárodním trhu. 

Pokud jde o vytváření nabídky pro podniky ve střední a východní Evropě, jedná se strategický krok pro společnost Skanska. Jakožto největší stavební
a developerská společnost v této části Evropy bereme do úvahy všechny dynamické změny na trhu s nemovitostmi a snažíme se co nejlépe a rychle reagovat na nejnovější trendy. Business Link nabízí perfektní odpověď
na rostoucí potřebu flexibilního prostoru v korporátních portfoliích,
kterou pozorujeme ve strategiích formulovaných našimi nejdůležitějšími klienty
v souvislosti s využíváním nemovitostí, a to  zejména v segmentu firem poskytujících služby jiným podnikům“
uvádí Claes Larsson, výkonný viceprezident skupiny Skanska odpovědný za globální development komerčních kancelářských projektů. 

Spolupráce mezi společnostmi Skanska a Business Link je příkladem udržitelného přístupu k podnikání. Developer je rovnocenným partnerem, start-up nepřebírá, ale investuje do něj. 

Jedná se o první významné zapojení mezinárodní korporace do vytváření takového prostředí pro start-up v Evropě. Business Link díky této investici posílí svou vedoucí pozici v Polsku a stane se největším hráčem na trhu s moderním co-workingovým prostorem v Evropě. Navíc máme díky plánované expanzi
v Polsku, České republice, Rumunsku a Maďarsku možnost stát se dvojkou
na celosvětovém trhu. To nám otevře ještě více možností, jak podporovat rozvoj podnikání v Polsku a regionu střední a východní Evropy“
vysvětluje Darizsz Żuk, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Business Link. 

Partnerství mezi společnosti Skanska a Business Link přidává k nabídce komercializace kancelářských prostor na straně developera nejmodernější model – řešení, které je vysoce žádané zejména ve start-upové komunitě a mezi malými a středně velkými podniky.

 

Diverzifikujeme naše nemovitostní portfolio, přidáváme nové flexibilní
a kreativní kancelářské prostory přístupné dvacet čtyři hodin denně po celý týden, které mohou být pronajímány „na vyžádání“ případně i včetně počáteční nabídky a mentoringu. V kancelářských prostorách, které bude poskytovat
v budovách společnosti Skanska společnost Business Link v Polsku, České republice, Rumunsku a Maďarsku, bude moci pracovat až 9 000 lidí – vysvětluje Katarzyna Zawodna, prezidentka společnosti Skanska pro kancelářské komerční prostory ve střední a východní Evropě. – Pro klíčové hráče na trhu BPO/SSC může být možnost ad hoc pronájmu kancelářských prostor bez nutnosti uzavírat klasické smlouvy ale s přidanou hodnotou úzké spolupráce ve start-upovém prostředí zejména cenná. Mladí podnikatelé na druhé straně dostávají šanci rozvíjet své podnikání v prvotřídních prostorách v lokalitách v centrech měst. Svou velikostí je to skutečně první komplexní nabídka svého druhu“
dodává Kararzyna Zawodna.

Nabídka společnosti Business Link se stala nedílnou součástí globálního trendu co-working 2.0. Jedná se o jedinečnou a komplexní službu nabízející kancelářské prostory se vším všudy – jsou kreativní, inovativní s odpočinkovými zónami, funkčními kuchyňkami, designéry navrženými prostory určenými
k soustředění i lezeckými stěnami a saunami. Na druhé straně jsou nedílnou součástí nabídky, na rozdíl od tradičních co-workingových prostor, možnost pronájmu soukromých kanceláří a konferenčních místností dostupných dvacet čtyři hodin denně po celý týden i pokročilé akcelerační programy
pro podnikatele. Mezi společnostmi, které dosud využily výhody nabídky
od společnosti Business Link, jsou Uber, Brand24 a Groupon. Velký zájem
o tento druh služeb odráží náš měnící se životní styl, rostoucí potřebu flexibility
a trend co-sharingu, do kterého patří i sdílení aut nebo pracovních prostor,
a oblíbenost sdíleného bydlení. Koncept kanceláří Business Link odpovídá
filozofii společnosti Skanska pro kancelářské prostory – certifikované prvotřídní kancelářské prostory nacházející se v centrech největších měst střední
a východní Evropy. Jedná se o prestižní místa pro podnikání vybraná těmi nejlepšími zaměstnavateli, kteří žádají pohodlí při práci, flexibilitu kancelářských prostor a zeleň v okolí, jež jsou pro ně velmi důležité. Společnost Skanska
při budování svých nejnovějších investic myslí na přístupnost, osoby
s postižením, rodiče s malými dětmi i na starší občany. Výsledkem partnerství mezi společnostmi Skanska a Business Link je jedinečný ekosystém inovativního prostoru umožňujícího rozvíjet různé obchodní modely. Vytvoření tohoto typu komplexní služby bylo pro obě společnosti nesmírně důležité.

Společnost Skanska získá až 50 % podílů společnosti Business Link a stane se majoritním vlastníkem společnosti. Podnik bude řídit nově založená společnost. První kanceláře Business Link se v budovách společnosti Skanska otevřou
ke konci tohoto roku. S touto transakcí společnosti Business Link radila společnost RSQ Associates, poradci společnosti Skanska byli společně PWC
a Linklaters. Transakce bude dokončena poté, co ji odsouhlasí polský úřad na ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – UOKiK).

Annual review

AGM 2015 Minutes

Download, (PDF 4,89 MB)
Annual Report 2014

Download, (PDF 392 kB)
Annual report 2013

Download, (PDF 1,12 MB)
Annual Report 2012

Download review, (PDF 380 KB)


Annual Report 2011

Download review, (PDF 109 KB)

Documents